Левски – Черно море е “Дербито на червените картони“

Дербито на кръга между Левски и Черно море беше белязано за пореден път от червен картон. В средата на първата част преждевременно и напълно заслужено към съблекалните пое Влатко Дробаров. Специално в срещите между двата отбора, това бе първи червен картон, показан след сигнализиране от видеоасистент съдията. Той със сигурност повлия сериозно върху развоя на мача и усложни много задачата на „моряците”.

Изгонванията обаче са нещо обичайно в сблъсъците между двата отбора. Няма да е пресилено, ако обявим срещите между тях като „Дербито на червените картони”. Само през 21-и век от статистиката показва, че 29 пъти съдиите са отстранявали играчи на „сините” и „моряците” в битките помежду им. В това число влизат както мачове за първенството, така и за Купата на България.

По-запомнящите се от тях са точно в срещите за втория по значимост в България трофей. На финала през 2015 година Черно море игра час и половина с 10 души, след като бе изгонен Стенио. В самия край на срещата за втори жълт картон съдията Ивайло Стоянов отстрани и Веселин Минев от Левски. Трудно може да се забрави и изгонването на десния бек Александър Александров-Алвеша в един мач за Купата на „Герена” в края на 2012-ата година. Тогава той носеше екипа на Черно море. „Сините” биха с 4:0, а при 3:0 получиха дузпа. Александров скочи на съдията Стефан Спасов-Пастата и го тръшна зрелищно на тревата и логично бе изгонен. Интересното е, че в този мач Илиан Илиев беше треньор на Левски. В реванша във Варна пък бе изгонен сегашният капитан на „моряците” Даниел Димов, който тогава носеше синия екип.

От мачовете за Купата се помни и осминафиналът през сезон 2009/10. Тогава съдията Станислав Ставров рано изгони Юсеф Рабех. След това в края на първото полувреме при 1:1 отмени автогол на домакините, като причината още не може да се намери, макар оттогава да минаха почти 14 години. За протеста на „сините” червен картон получи и резервата в този мач Христо Йовов. В крайна сметка Черно море победи с 4:1.

31.10.2018 Черно море – Левски, 2:2
Илиас Хасани от Черно море в 120-ата минута, Ривалдиньо от Левски в 120-ата минута

06.12.2014 Черно море – Левски 1:0
Марчин Бургхард от Черно море в 90-ата минута, Антонио Аниете от Левски в 90-ата минута

13.12.2009 Черно море – Левски 4:1
Юсеф Рабех от Левски в 14-ата минута, Христо Йовов от Левски в 45-ата минута от пейката

10.08.2002 Черно море – Левски 0:0
Владимир Герасимов от Черно море в 70-ата минута, Елин Топузаков от Левски в 70-ата минута